Jednostka centralna:
- obudowa
- zasilacz
- płyta główna
- mikroprocesor
- pamięć RAM
- karta grafiki
- porty
- twardy dysk
- napęd dysków optycznych
Urządzenie peryferyjne:
- monitor
- klawiatura
- mysz
- drukarka
- router
- joystick
piątek, 27 listopada 2015
piątek, 6 listopada 2015
Zagrożenia przy pracy z komputerem
1. Zagrożenia zdrowia:
- fizyczne: wady wzroku, zmęczenie oczu, choroby kręgosłupa (skrzywienia), nadwyrężanie mięśni nadgarstka, naprężony kark, bóle dolnych części kręgosłupa, bóle głowy i ogólne zmęczenie organizmu.
- psychiczne: uzależnienia, odcięcie emocjonalne od świata zewnętrznego, brak troski o zdrowie.
2. Utrata danych:
- wirusy - program komputerowy, posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.
- robaki - złośliwe oprogramowanie podobne do wirusów, rozmnażające się tylko przez sieć. W przeciwieństwie do wirusów nie potrzebują programu „żywiciela”. Często powielają się pocztą elektroniczną.
- konie trojańskie - określenie oprogramowania, które podszywając się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem różne funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieuprawnione osoby itp.).
- sniffery - program komputerowy lub urządzenie, którego zadaniem jest przechwytywanie i ewentualnie analizowanie danych przepływających w sieci.
- adware - oprogramowanie wyświetlające reklamy.
3. Oprogramowanie antywirusowe:
Program antywirusowy – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
piątek, 30 października 2015
Problem kasjera - wydawanie reszty
- Lista kroków
Opis słowny algorytmu wydawania reszty.
Dane: Kwota do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4
- Schemat blokowy - jest narzędziem nakierowanym na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Realizowane jako diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.
- Program w Turbo Pascal - jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International, dla procesorów Z80 (system CP/M) oraz rodziny Intel x86 i nowszych.
- Program w C++ - język programowania ogólnego przeznaczenia. Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i system operacyjne.
- Program w Excell - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Aplikacja jest powszechnie używana w firmach i instytucjach, a także przez użytkowników domowych. Jej główne zastosowanie to dokonywanie obliczeń (np. wydatków) zestawionych w formie tabelarycznej.
- Program w Visual Basic - język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na językuBASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.
piątek, 23 października 2015
Źródła informacji
- Informatyka - dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację.
- SMS - usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
- Komunikatory - program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet.
- Listy elektroniczne - usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych.
- Reklamy - informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np. promowanie marki).
- Portale społecznościowe - serwis internetowy, który istnieje w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności. Tworzy tak zwane media społecznościowe.
- Blogi - rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego.
piątek, 9 października 2015
Przeglądarki internetowe
- Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Mozilla Corporation oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz drugą w Polsce. Początkowo przeglądarka nosiła nazwę Phoenix. 14 kwietnia 2003 zmieniono jej nazwę na Firebird, a 9 lutego 2004 na Firefox.
- Google Chrome – darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla), z wyjątkiem wersji na iOS. Od wydania wersji 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Przeglądarkę tę charakteryzuje oszczędność miejsca, jakie zajmuje interfejs. Pierwsza wersja beta została wydana 2 września 2008 roku, a pierwsza stabilna wersja została udostępniona 11 grudnia 2008 roku. Według serwisu Statcounter.com jest aktualnie najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie.
- Opera – darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez norwerską firmę Opera Software ASA. Opera jest programem darmowym, opartym na licencji freeware. Jest aplikacją własnościową o zamkniętym kodzie źródłowym. Do wersji 4.x włącznie, Opera rozprowadzana była na zasadach shareware, następnie od wersji 5.x do 8.50 na licencji adware (z możliwością wyłączenia reklam po zakupie klucza licencyjnego). Od 20 września 2005 r. jest programem w pełni darmowym na licencji freeware.
- Safari – przeglądarka internetowa stworzona przez firmę Apple dla systemu operacyjnego OS X, a od 11 czerwca 2007 także darmowo udostępniana użytkownikom konkurencyjnych systemów operacyjnych Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vita i Microsoft Windows 7. Safari jest również wbudowaną przeglądarką w iPhonie, iPodzie touch i iPadzie. Safari do wyświetlania stron internetowych używa open sourceowego silnika WebKit.
- Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft. Program ten, w wersji Windows, rozwijany jest na bazie kodu Mosaic zakupionego od firmy Spyglass. Program został oficjalnie zaprezentowany 23 sierpnia 1995. Pierwsza wersja programu nie potrafiła jeszcze poprawnie interpretować polskich znaków – stało się to dopiero w spolszczonej wersji 2.0 – zaś obsługa ramek pojawiła się dopiero w wersji 3.0.
piątek, 2 października 2015
Mój ulubiony program komputerowy
Windows Media Player (w skrócie WMP) – stworzony przez firmę Microsoft program komputerowy pełniący głównie funkcję odtwarzacza multimedialnego używanego do odtwarzania cyfrowych multimediów: plików dźwiękowych, wideo, grafik na komputerach osobistych z systemem operacyjnym Microsoft Windows, a także na urządzeniach zgodnych ze specyfikacją Pocket PC i innych z systemem Windows Mobile. Microsoft wydał również wersje aplikacji na komputery Apple Macintosh i Solaris, lecz zaniechał ich kontynuacji.
piątek, 25 września 2015
Subskrybuj:
Posty (Atom)